Ford Explorer Electric Estate 250kW Premium 77kWh AWD 5dr Auto
“The Ford Explorer isn’t perfect, but its driving feel and long range help it stand out among rivals”
Go toAll Models
| Doors | 5 |
| Drive Train | 1 SPEED |
| Fuel Delivery | |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Electric |
| Fuel Delivery | |
| CC | 1 |
| Trim | Premium |
| Price | £50,465 |
Driver Convenience
- 5.3" full digital cluster screen
- Blind spot detection
- Cross traffic alert
- Electric power steering
- Emergency services call system
- Front and rear parking sensors
- Hands free power operated tailgate
- Inductive wireless phone charging
- Intelligent adaptive cruise control with stop and go
- Lane departure warning with lane keeping aid
- Navigation system
- Rear view camera
- Selectable drive modes
- Traffic sign recognition
- Wrong way alert
Entertainment
- 14.6" SYNC Move Touchscreen
- Premium 10 speaker Bang and Olufsen sound system
Exterior Features
- Automatic high/low beam
- Black door mirrors
- Door mirrors with memory function
- Exterior mirror with logo puddle lamps
- Fixed panoramic glass sunroof
- Front and rear electric windows
- Glare-free matrix LED headlamps
- Heated rear window
- LED 3rd brake light
- LED day running lights
- LED rear lights
- Power folding and heated door mirrors
- Rear privacy glass
- Rear side wing doors
- Rear wiper
Interior Features
- 12 way power driver seat with memory
- 3 seat bench in 2nd row
- 6 way manual passenger seat adjustments
- Driver seat massage function
- Dual zone electronic automatic temperature control
- Front door scuff plates
- Front headrests
- Front sport seats
- Full sensico upholstery
- Heated front seats
- Heated steering wheel
- LED ambient lighting
- Pre Conditioning battery and cabin
- Rear head restraints
- Single front passenger seat
- Velour floor mats
Passive Safety
- 3 point rear seatbelts
- ABS
- Active braking assist
- Child locks on rear doors
- ESP
- Exit warning
Security
- Keyless entry and start
- Thatcham alarm
Wheels
- Tyre repair kit
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity in kWh | 84 |
| Battery Charging Scenario 1 - Charge Time (Mins) | 27 |
| Battery Charging Scenario 1 - Percentage Change | 10-80 |
| Battery Charging Scenario 1 - Power Supply - kW | 185 |
| Battery Leased | No |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charging Port Location | Right Side Rear |
| Coupler/Connector Type | CCS Type 2 |
| Maximum Charging Rate - kW | 185 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Years | 8 |
| Usable Battery Capacity | 77 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb | 17.3 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb | 3.6 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb | 517 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Extra High | 401 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb | 321 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Extra High | 249 |
Emissions - ICE
Engine and Drive Train
| Engine capacity (cc) | 1 |
| Gears | 1 SPEED |
| Transmission | AUTO |
General
| Generation Mark | 7 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 33E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 89 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 86 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 80 |
| NCAP Safety Assist % | 72 |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 999999 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 5.3 |
| Engine Power - BHP | 340 |
| Engine Torque - NM | 679 |
| Top Speed | 111 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | N/A |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 235/50 R20 |
| Tyre Size Rear | 255/45 R20 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | AERO |
| Wheel Type | 20" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1630 mm |
| Length | 4468 mm |
| Wheelbase | 2767 mm |
| Width | 1871 mm |
| Width (including mirrors) | 2063 mm |
Weight and Capacities
| Max. Roof Load | 75 |
| Max. Towing Weight - Braked | 1000 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| No. of Seats | 5 |


