Jaecoo 7 Estate 1.5T SHS-H Pure 5dr Auto
“The Jaecoo 7 has presence, lots of kit and is frugal in hybrid form, but the driving experience isn’t the best on offer”
Go toAll Models
| Doors | 5 |
| Drive Train | 1 SPEED |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Hybrid Petrol |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| CC | 1499 |
| Trim | Pure |
| Price | £28,965 |
Driver Convenience
- 10.25" LCD instrument cluster
- 13.2" portrait central LCD display
- Adaptive cruise control
- Blind spot detection
- Bluetooth handsfree system
- Curve speed control assist
- Drive away information
- Driver monitoring system
- E-call safety system
- eCall
- Electric fuel filler flap
- Electric power steering
- Emergency lane keep assist
- Front collision warning
- ICA - integrated cruise assist
- Illuminated electronic shifter
- Instantaneous fuel consumption display
- Instrument backlight brightness adjustable
- Intelligent active speed limit
- Intelligent elude system
- Intelligent Evasion System
- Intelligent speed assist
- Lane departure prevention
- Lane departure warning
- Large capacity trunk
- LCA Parallel Auxiliary
- Multiple collision defence system
- Offline voice control
- Rear collision warning
- Rear crossing traffic braking
- Rear crossing traffic warning
- Reversing camera
- Speed limit information
- Traffic jam avoidance assistant
- Wireless Apple CarPlay/Android Auto
Engine/Drivetrain/Suspension
- Front McPherson independent suspension
- Rear axle torsion beam
Entertainment
- 2 x Front USB, 1 x Type A, 1 x Type C (fast charging)
- 2 x Rear USB, 1 x Type A, 1 x Type C (fast charging)
- 6 speaker audio system
- DAB radio
Exterior Features
- Auto full beam LED headlights
- Auto wipers
- Automatic headlights
- Black door mirror with memory function
- Black luggage rack
- Body colour door handles
- Body colour door mirrors
- Boneless front and rear wipers
- Chrome dual exhaust pipes
- Dual reversing lights
- Electric door mirrors
- Follow me home headlight function
- Front and rear power windows
- Front fog lights
- Front row mute with heat-insulating glass
- Heated rear window
- Heated wiper nozzle
- High level LED brake light
- LED daytime running lights
- LED rear lights
- One touch window function for all doors
- Privacy glass
- Rear fog lights
- Rear roof sports spoiler
- Rear side wing doors
- Rear tailgate
- Trailer mode
- Turning signal integrated in door mirrors
- Welcome lighting
Interior Features
- 3 seat bench in 2nd row
- 3x rear headrests
- 4 way adjustable steering column
- 40/60 rear seat backrest
- 6 way manually adjustable front seats
- Central armrest with refrigerated function
- Driver and passenger sun visors with vanity mirror
- Driver seat map bag
- Dual zone air conditioning with second row outlet
- Fabric upholstery
- Flat folding rear seats
- Foot and surface blowing second outlet
- Front armrest with interal storage and upper storage tray
- Front headrests
- Front passenger seat map pocket
- Luggage compartment light
- Multifunction steering wheel
- N95 filter
- Rear bench armrest with integrated cupholder
- Remote air conditioning
- Single front passenger seat
- Ventilated front seats
Passive Safety
- 2 x isofix
- 2nd row left three point preloading force limiting seat belt
- 3 point seatbelts on all seats
- ABS/EBD
- Autonomous emergency braking
- Child locks
- Door opening warning
- Downhill assist
- Dual front airbags
- Front and rear side airbags
- Front row rigid locks
- Front ventilated disc brakes
- Passenger airbag manual switch off
- Power limited seatbelts with pre-tensioners, height adjustable with CLT
- Rear 2 way head restraints
- Rear disc brakes
- Rear right side preloaded force limiting seat belt
- Seatbelt unfastened reminder
- Side curtain airbags
Security
- 2x Remote key
- Anti theft alarm
- Central door locking
- Engine immobiliser
- Keyless start button
- PEPS (passive entry and passive start) with walkaway locking
Wheels
- 19" Alloy wheels
- Tyre repair foam
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity in kWh | 1.83 |
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 125 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1499 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 72 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 92 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 1 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 51.8 |
| WLTP - MPG - Extra High | 37.4 |
| WLTP - MPG - High | 65.7 |
| WLTP - MPG - Low | 147.9 |
| WLTP - MPG - Medium | 48.6 |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 29D |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 10000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 7 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 8.3 |
| Engine Power - BHP | 224 |
| Engine Torque - NM | 310 |
| Engine Torque - RPM | 2000 |
| Top Speed | 112 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 235/50 R19 |
| Tyre Size Rear | 235/50 R19 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 19" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1670 mm |
| Length | 4500 mm |
| Wheelbase | 2672 mm |
| Width | 1865 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 51 |
| Gross Vehicle Weight | 2150 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1265 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 500 l |
| Max. Loading Weight | 510 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 1500 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 1640 kg |
| No. of Seats | 5 |


