KIA EV6 Electric Estate 478kW GT 84kWh 5dr AWD Auto
"The Kia EV6 is one of the best electric cars on sale, with a great range and rapid charging"
Go toAll Models
| Doors | 5 |
| Drive Train | 1 SPEED |
| Fuel Delivery | |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Electric |
| Fuel Delivery | |
| CC | 1 |
| Trim | GT |
| Price | £60,615 |
Driver Convenience
- 12.3" Curved driver display screen
- 12.3" Curved touchscreen navigation
- 360 degree around view monitor
- Blind spot collision avoidance assist
- Blind spot monitor
- Bluetooth connectivity
- Customisable Head Up Display
- Drive mode integrated control
- Drive mode select (Eco, normal, sport, snow and Mydrive)
- Driver attention warning
- E-call
- Emergency stop signalling system
- Fingerprint recognition
- Forward Collision Avoidance (FCA) - Junction crossing
- Forward Collision-Avoidance Assist (FCA) 2.0 - City/Pedestrian/Cyclist/Junction turning and junction crossing
- Front parking sensors
- Highway Driving Assist 2 with hand-on detection (HDA2 w HOD)
- Intelligent speed limit assist (ISLA)
- Lane Following Assist 2.0 (LFA) with hands-on detection
- Lane keep assist
- Low washer fluid warning
- Over the air (OTA) functionality
- Parking collision avoidance assist (PCA)
- Power assist steering
- Rear parking sensors
- Remote Smart Park Assist 2.0 (RSPA 2.0)
- Reversing camera
- Safe exit warning (SEW)
- Side parking sensors
- Smart cruise control with stop and go functionality
- Smart power tailgate
- UVO connect
- Wireless apple car play/android Auto
- Wireless Mobile Phone Charger
Engine/Drivetrain/Suspension
- 11 kW AC onboard charger
- 5m Type 2 to type 2 charging cable
- Charging port door opening button with a small light inside the door
- Electronic controlled suspension
- Electronic limited slip differential
- Vehicle to load adaptor
Entertainment
- 2 USB-C charge ports in rear
- 2 x USB-C charge port on front seats
- Meridan premium sound system with 14 speakers and active sound design (ASD)
- Steering wheel mounted controls
- USB port for connection of a media device
Exterior Features
- All round electric windows with drivers and front passenger auto up/down function
- Auto dimming rear view mirror
- Automatic defog system
- Automatic headlight control system
- Black side sills
- Body colour exterior door handles - flush auto
- Deluxe door scuff plates
- Dual LED headlights with adaptive driving beam
- Dynamic welcome lights
- Electrically folding/adjustable/heated door mirrors with LED indicators
- Frunk
- GT exterior styling with neon green brake calipers
- Heated rear window
- High gloss black beltline
- High gloss black door garnish with body colour wheel arches
- High gloss black door mirrors
- High level LED brake light
- LED daytime running lights
- LED rear combination lights
- LED rear fog lights
- Rain sensing front wipers
- Rear privacy glass
- Rear side wing doors
- Rear spoiler
- Rear wiper
- Solar glass windshield
Interior Features
- 1 x Front 12V socket
- 1 x Luggage compartment 12V socket
- 3 Pin power socket
- 3 rear headrests
- 3 seat bench in 2nd row
- 3 spoke GT artificial leather steering wheel
- 60:40 split remote folding rear seats
- All-round height adjustable headrests
- Alloy pedals
- Automatic air conditioning
- Black cloth headlining
- Centre console with storage box
- Customisable ambient lighting
- Driver and passenger sunvisors with illuminated vanity mirrors
- Electric adjustable driver seat with memory function
- Electric adjustable front passenger seat
- Electric steering wheel adjustment
- Front and rear door storage
- Front bucket seats
- Front cabin LED light
- Frunk LED lights
- GT Neon green interior styling
- Heat pump
- Heated front seats
- Heated steering wheel
- Illuminated glovebox
- ISOFIX Child seat top tethers and anchor fixings
- LED luggage compartment lighting
- Luggage area load cover
- Luggage board
- Luggage net with hooks
- Metal paint interior door handles
- Outer 2nd row heated seats
- Rear cabin LED light
- Rear centre armrest with cupholder
- Single front passenger seat
- Ski hatch
- Suede effect upholstery with neon green stitching
- Vehicle 2 load technology including 3 pin domestic socket
- Ventilated front seats
- Virtual gear shift
Passive Safety
- 3 point seatbelts on all seats
- ABS
- Automatic unlocking of doors in case of impact
- Curtain airbags
- Dual shell horn
- Dynamic brake control
- Electric parking brake with auto hold function
- Electronic stability control
- Front airbags
- Front passenger airbag cut-off switch
- Front seatbelt pre-tensioners
- Height adjustable front seatbelts
- Hill start assist control (HAC)
- Multi collision brake assist
- Rear airbags
- Regenerative braking paddle shifter with iPedal functionality
- Seatbelt reminder warning
- Side airbags
- Tyre pressure monitoring system
- Vehicle stability management
Security
- Customisable automatic door locking
- Customisable automatic door unlocking
- Digital key
- Engine Start/Stop Button with Smart Entry System
- Locking wheel nuts
- Manual child locks
- Rear occupant alert
- Smart key with motion sensor
- Thatcham category 1 security alarm and immobiliser with interior protection
- Visible vehicle identification number
Wheels
- 21" Alloy wheels
- Tyre mobility kit
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity % guaranteed under warranty | 70 |
| Battery Capacity in kWh | 84 |
| Battery Charging Scenario 1 - Charge Time (Mins) | 2080 |
| Battery Charging Scenario 1 - Percentage Change | 10-100 |
| Battery Charging Scenario 1 - Power Supply - kW | 2.3 |
| Battery Charging Scenario 2 - Charge Time (Mins) | 455 |
| Battery Charging Scenario 2 - Percentage Change | 10-100 |
| Battery Charging Scenario 2 - Power Supply - kW | 11 |
| Battery Charging Scenario 3 - Charge Time (Mins) | 76 |
| Battery Charging Scenario 3 - Percentage Change | 10-80 |
| Battery Charging Scenario 3 - Power Supply - kW | 50 |
| Battery Charging Scenario 4 - Charge Time (Mins) | 18 |
| Battery Charging Scenario 4 - Percentage Change | 10-80 |
| Battery Charging Scenario 4 - Power Supply - kW | 258 |
| Battery Leased | No |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charging Port Location | Right Side Rear |
| Coupler/Connector Type | CCS Type 2 |
| Maximum Charging Rate - kW | 258 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Years | 8 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - City | 17.1 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb | 20.9 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - City | 3.6 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb | 3 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - City | 549 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb | 449 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - City | 341 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb | 279 |
Emissions - ICE
| Noise Level dB(A) | 66 |
Engine and Drive Train
| Engine capacity (cc) | 1 |
| Gears | 1 SPEED |
| Transmission | AUTO |
General
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 46E |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 90 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 86 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 64 |
| NCAP Safety Assist % | 87 |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 20000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 7 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 3.5 |
| Engine Power - BHP | 641 |
| Engine Power - RPM | 4600 |
| Engine Torque - NM | 770 |
| Top Speed | 161 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | N/A |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 255/40 R21 |
| Tyre Size Rear | 255/40 R21 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 21" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1545 mm |
| Length | 4695 mm |
| Wheelbase | 2900 mm |
| Width | 1890 mm |
Weight and Capacities
| Gross Vehicle Weight | 2660 kg |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 480 l |
| Max. Loading Weight | 440 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 1800 |
| Minimum Kerbweight | 2220 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.9 m |
