Ineos Grenadier Station Wagon 3.0 TD Helmsman Edition 6dr Auto
“The Grenadier channels the spirit of the original Land Rover Defender in a charming and capable, yet very inefficient package”
Go toAll Models
| Doors | 6 |
| Drive Train | 8 SPEED |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Diesel |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| CC | 2993 |
| Trim | Helmsman Edition |
| Price | £65,905 |
Emissions - ICE
| HC+NOx | 0.039 |
| NOx | 0.024 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 2993 |
| Compression Ratio | 16.5:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 6 |
| Cylinders - Bore (mm) | 84 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 90 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 8 SPEED |
| Number of Valves | 24 |
| Transmission | AUTO |
General
| AdBlue | Yes |
| Generation Mark | 1 |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 12000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 5 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 8.8 |
| Engine Power - BHP | 249 |
| Engine Power - RPM | 3250 |
| Engine Torque - NM | 550 |
| Engine Torque - RPM | 1250 |
| Top Speed | 99 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 265/70 R17 |
| Tyre Size Rear | 265/70 R17 |
| Tyre Size Spare | FULL SIZE |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 2036 mm |
| Length | 4896 mm |
| Wheelbase | 2922 mm |
| Width | 1930 mm |
| Width (including mirrors) | 2146 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 90 |
| Gross Vehicle Weight | 3500 kg |
| Max. Roof Load | 150 |
| Max. Towing Weight - Braked | 3500 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 13.5 m |


