Mercedes-Benz EQS Saloon EQS 580 4Matic 430kW Premium 122kWh 4dr Auto
"The Mercedes EQS is the first truly luxurious EV with an impressive range, but its ride comfort can be jarring"
Go toAll Models
| Doors | 4 |
| Drive Train | 1 SPEED |
| Fuel Delivery | |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Electric |
| Fuel Delivery | |
| CC | 1 |
| Trim | Premium |
| Price | £127,035 |
Driver Convenience
- 5G Communications module
- Acoustic presence indicator
- Attention assist
- Blind spot assist
- Bluetooth interface
- Digital Extra - Drive assist, Lane change assist and steering assist
- Distance assist DISTRONIC
- DYNAMIC SELECT with a choice of driving modes (ECO, Comfort, Sport and Individual)
- Electric charge flap
- Emergency stop assist
- Exit warning function
- Fingerprint scanner
- Fluorescent jacket for driver
- Front and rear wireless charging
- Hands free tailgate
- Hard disc navigation
- Hazard display via ambience lighting
- Head up Display
- Lane keep assist
- MB Drive parking assist 360
- MBUX augmented reality for navigation
- MBUX Hyperscreen - 3 displays merge under a continuous glass surface
- MBUX navigation premium
- MBUX voice control activated by keywords "Hey Mercedes"
- Mercedes Benz emergency call system
- Mercedes me connect
- Mercedes me services
- Onboard use of remote and location services
- PAS
- Pre-Installation for MBUX entertainment plus
- Preinstallation for Digital vehicle key for smartphone
- Preinstallation for live traffic
- Rear belt status indication in the instrument display
- Remote boot release
- Remote Services Premium
- Route based speed adaptation
- Smartphone integration with Apple CarPlay and Android auto
- Speed limit assist
- Stop and go assist
- Traffic sign assist
Engine/Drivetrain/Suspension
- 11 kW AC onboard charger
- 122kWh battery
- 350kW DC onboard charger
- AIRMATIC with intelligent damper control and digital extras
- Charging cable up to 22kW for wallbox and public charging station, 7m, straight
- Combined charging system CCS-2 connector
- Rear wheel steering 10 degrees
Entertainment
- DAB Digital radio
- MBUX extended functions
- Standard sound system with 10 speakers
Exterior Features
- AMG exterior styling
- Digital light with adaptive high beam assist plus
- Electric folding and driver auto dimming door mirror with auto dimming rear view mirror
- Heated windscreen washer system
- Illuminated door sill panels with Mercedes-Benz lettering
- Illuminated radiator grille with chrome applications and upright Mercedes star mounted on the front bonnet
- LED daytime running lights
- LED Headlights
- LED High level third brake light
- Panoramic sliding sunroof
- Privacy glass - heat insulating dark tinted glass
- Rear boot
- Rear side wing doors
Interior Features
- 3 seat bench in 2nd row
- 4 way lumbar support
- Active ambient lighting with visualisation of music, driver assistance systems and other vehicle functions
- Ambient lighting with directly and indirectly illuminated light lines, 64 colours and 10 colour schemes
- Ambient lighting with projection of brand logo
- Automatic child seat recognition sensor
- Energizing air control plus
- Folding rear seat backrests
- Front centre armrest with stowage compartment
- Front comfort seats
- Front head restraints
- Heated front seats
- Heated rear seats
- Height and reach electrically adjustable steering column
- Leather upholstery
- Luxury front head restraints
- Memory seat package - memory function for seats, steering column, mirrors with 3 memory positions
- PRE-SAFE system for preventive occupant protection including PRE-SAFE sound, reversible belt tensioning and closing function for the side windows
- Rear comfort seats
- Rear head restraints
- Roof lining - Black fabric
- Single front passenger seat
- Steering wheel heating
- THERMATIC automatic climate control
- Velour floor mats
Packs
- USB package plus - EQS
Passive Safety
- Accident recovery and breakdown management
- Adaptive brake system with HOLD function and brake drying in the wet
- Airbags - driver and front passenger, with extended adaptivity for front passenger airbag
- Anti lock braking system (ABS) with brake assist
- Automatic front passenger airbag deactivation
- Central airbag
- Congestion emergency braking function
- Driver knee airbag
- Electric parking brake
- Electronic stability programme (ESP) with curve dynamic assist and cross wind assist
- Evasive steering assist
- ISOFIX child seat attachment points with top tether in rear
- Rear door child safety locks
- Three point rear seat belts
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Anti theft alarm system with immobiliser and interior protection and preinstallation for collision detection
- Dashcam
- Guard 360 degree vehicle protection plus - Emergency key deactivation, stolen vehicle help and collision detection with camera images
- KEYLESS-GO with flush fitting door handles and digital extra
Wheels
- TIREFIT with tyre inflation compressor
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity % guaranteed under warranty | 70 |
| Battery Capacity in kWh | 122 |
| Battery Charging Scenario 1 - Charge Time (Mins) | 1140 |
| Battery Charging Scenario 1 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 1 - Power Supply - kW | 7 |
| Battery Charging Scenario 2 - Charge Time (Mins) | 690 |
| Battery Charging Scenario 2 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 2 - Power Supply - kW | 11 |
| Battery Charging Scenario 3 - Charge Time (Mins) | 27 |
| Battery Charging Scenario 3 - Percentage Change | 10-80 |
| Battery Charging Scenario 3 - Power Supply - kW | 350 |
| Battery Leased | No |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charging Port Location | Right Side Rear |
| Coupler/Connector Type | CCS Type 2 |
| Maximum Charging Rate - kW | 350 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Mileage | 155000 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Years | 10 |
| Usable Battery Capacity | 122 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb | 16.8 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb - TEH | 18.3 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb - TEL | 16.8 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb | 3.7 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb - TEH | 3.4 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb - TEL | 3.7 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - City | 922 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb | 847 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb - TEH | 782 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb - TEL | 847 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - City | 573 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb | 526 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb - TEH | 486 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb - TEL | 526 |
Emissions - ICE
Engine and Drive Train
| Engine capacity (cc) | 1 |
| Gears | 1 SPEED |
| Transmission | AUTO |
General
| AdBlue | No |
| Generation Mark | 1 |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 6 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 2 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 96 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 91 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 76 |
| NCAP Safety Assist % | 80 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 15500 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 4.1 |
| Engine Power - BHP | 585 |
| Engine Torque - NM | 800 |
| Top Speed | 130 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | N/A |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 255/45 R20 |
| Tyre Size Rear | 255/45 R20 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | AMG 5 SPOKE |
| Wheel Type | 20" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1510 mm |
| Length | 5225 mm |
| Wheelbase | 3210 mm |
| Width | 1926 mm |
| Width (including mirrors) | 2138 mm |
Weight and Capacities
| Gross Vehicle Weight | 3205 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1690 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 610 l |
| Max. Loading Weight | 488 kg |
| Max. Roof Load | 100 |
| Max. Towing Weight - Braked | 1700 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 2717 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.9 m |


