Mercedes-Benz EQS Saloon EQS 400 270kW Premium + Executive 112kWh 4dr Auto
"The Mercedes EQS is the first truly luxurious EV with an impressive range, but its ride comfort can be jarring"
Go toAll Models
| Doors | 4 |
| Drive Train | 1 SPEED |
| Fuel Delivery | |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Electric |
| Fuel Delivery | |
| CC | 1 |
| Trim | Premium + Executive |
| Price | £105,295 |
Driver Convenience
- 5G Communications module
- Acoustic presence indicator
- Attention assist
- Blind spot assist
- Bluetooth interface
- Digital Extra - Drive assist, Lane change assist and steering assist
- Distance assist DISTRONIC
- DYNAMIC SELECT with a choice of driving modes (ECO, Comfort, Sport and Individual)
- Electric charge flap
- Emergency stop assist
- Fingerprint scanner
- Fluorescent jacket for driver
- Front and rear wireless charging
- Hands free tailgate
- Hard disc navigation
- Hazard display via ambience lighting
- Lane keep assist
- MB Drive parking assist 360
- MBUX augmented reality for navigation
- MBUX augmented reality head-up display
- MBUX Hyperscreen - 3 displays merge under a continuous glass surface
- MBUX navigation premium
- MBUX voice control activated by keywords "Hey Mercedes"
- Mercedes Benz emergency call system
- Mercedes me connect
- Mercedes me services
- Onboard use of remote and location services
- PAS
- Pre-Installation for MBUX entertainment plus
- Preinstallation for Digital vehicle key for smartphone
- Preinstallation for live traffic
- Rear belt status indication in the instrument display
- Remote boot release
- Remote Services Premium
- Route based speed adaptation
- Smartphone integration with Apple CarPlay and Android auto
- Speed limit assist
- Stop and go assist
- Traffic sign assist
Engine/Drivetrain/Suspension
- 11 kW AC onboard charger
- 112kWh battery
- 350kW DC onboard charger
- AIRMATIC with intelligent damper control and digital extras
- Charging cable up to 22kW for wallbox and public charging station, 7m, straight
- Combined charging system CCS-2 connector
- Rear wheel steering 10 degrees
Entertainment
- Burmester 3D surround sound system - 17 speakers and 4 exciters, 730 watt system output and Dolby Atmos
- DAB Digital radio
- MBUX extended functions
- MBUX remote control in rear
Exterior Features
- AMG exterior styling
- Digital light with adaptive high beam assist plus
- Electric folding and driver auto dimming door mirror with auto dimming rear view mirror
- Guard 360 degree break in resistant heat and noise insulated laminated safety glass
- Heated windscreen washer system
- Illuminated door sill panels with Mercedes-Benz lettering
- Illuminated radiator grille with chrome applications and upright Mercedes star mounted on the front bonnet
- LED daytime running lights
- LED Headlights
- LED High level third brake light
- Panoramic sliding sunroof
- Privacy glass - heat insulating dark tinted glass
- Rear boot
- Rear side wing doors
Interior Features
- 3 seat bench in 2nd row
- Active ambient lighting with visualisation of music, driver assistance systems and other vehicle functions
- Adaptive rear compartment lighting
- Ambient lighting with directly and indirectly illuminated light lines, 64 colours and 10 colour schemes
- Ambient lighting with projection of brand logo
- Automatic child seat recognition sensor
- Climatised front seats
- Energizing air control plus
- Front centre armrest with stowage compartment
- Front comfort seats
- Front head restraints
- Height and reach electrically adjustable steering column
- Luxury front head restraints
- Memory seat package - memory function for seats, steering column, mirrors with 3 memory positions
- Multicontour seat package with massage function pro in front
- PRE-SAFE impulse side - prepare the occupants for a side impact and reduce the risk of injury
- PRE-SAFE system for preventive occupant protection including PRE-SAFE sound, reversible belt tensioning and closing function for the side windows
- Seat heating plus for driver and front passenger seats including seat cushion and backrest
- Single front passenger seat
- Steering wheel heating
- THERMOTRONIC automatic climate control
Packs
- USB package plus - EQS
Passive Safety
- Accident recovery and breakdown management
- Adaptive brake system with HOLD function and brake drying in the wet
- Airbags - driver and front passenger, with extended adaptivity for front passenger airbag
- Anti lock braking system (ABS) with brake assist
- Automatic front passenger airbag deactivation
- Beltbag
- Central airbag
- Congestion emergency braking function
- Driver knee airbag
- Electric parking brake
- Electronic stability programme (ESP) with curve dynamic assist and cross wind assist
- Evasive steering assist
- Heated front seat belts
- ISOFIX child seat attachment points with top tether in rear
- Rear door child safety locks
- Three point rear seat belts
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Anti theft alarm system with immobiliser and interior protection and preinstallation for collision detection
- Dashcam
- Guard 360 degree vehicle protection plus - Emergency key deactivation, stolen vehicle help and collision detection with camera images
- KEYLESS-GO with flush fitting door handles and digital extra
Wheels
- TIREFIT with tyre inflation compressor
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity % guaranteed under warranty | 70 |
| Battery Capacity in kWh | 112 |
| Battery Charging Scenario 1 - Charge Time (Mins) | 1020 |
| Battery Charging Scenario 1 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 1 - Power Supply - kW | 7 |
| Battery Charging Scenario 2 - Charge Time (Mins) | 690 |
| Battery Charging Scenario 2 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 2 - Power Supply - kW | 11 |
| Battery Charging Scenario 3 - Charge Time (Mins) | 25 |
| Battery Charging Scenario 3 - Percentage Change | 10-80 |
| Battery Charging Scenario 3 - Power Supply - kW | 350 |
| Battery Leased | No |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charging Port Location | Right Side Rear |
| Coupler/Connector Type | CCS Type 2 |
| Maximum Charging Rate - kW | 350 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Mileage | 155000 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Years | 10 |
| Usable Battery Capacity | 112 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb | 16.9 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb - TEH | 18.2 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb - TEL | 16.5 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb | 3.7 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb - TEH | 3.4 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb - TEL | 3.8 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - City | 853 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb | 770 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb - TEH | 718 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb - TEL | 784 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - City | 530 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb | 478 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb - TEH | 446 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb - TEL | 487 |
Emissions - ICE
Engine and Drive Train
| Engine capacity (cc) | 1 |
| Gears | 1 SPEED |
| Transmission | AUTO |
General
| AdBlue | No |
| Generation Mark | 1 |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 6 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 2 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 96 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 91 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 76 |
| NCAP Safety Assist % | 80 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 15500 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 6.2 |
| Engine Power - BHP | 367 |
| Engine Torque - NM | 505 |
| Top Speed | 130 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | N/A |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 265/40 R21 |
| Tyre Size Rear | 265/40 R21 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | AMG MULTI SPOKE |
| Wheel Type | 21" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1510 mm |
| Length | 5225 mm |
| Wheelbase | 3210 mm |
| Width | 1926 mm |
| Width (including mirrors) | 2138 mm |
Weight and Capacities
| Gross Vehicle Weight | 3120 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1690 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 610 l |
| Max. Loading Weight | 482 kg |
| Max. Roof Load | 100 |
| Max. Towing Weight - Braked | 1600 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 2638 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.9 m |


