Mercedes-Benz S Class Saloon S350d L 4Matic AMG Line Premium 4dr 9G-Tronic
"The Mercedes S-Class now features even more technology but rivals are closer than ever to stealing its crown"
Go toAll Models
| Doors | 4 |
| Drive Train | 9 SPEED |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Diesel |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| CC | 2989 |
| Trim | AMG Line Premium |
| Price | £103,300 |
Driver Convenience
- 5G Communications module
- Acoustic presence indicator
- Active distance assist DISTRONIC
- Active steering assist
- Active stop and go assist
- Apple car play/Android Auto
- Attention assist
- Blind spot assist
- Bluetooth connection
- Digital Extra - Drive assist, Lane change assist and steering assist
- DYNAMIC SELECT with a choice of driving modes (ECO, Comfort, Sport and Individual)
- ECO start/stop function
- Emergency stop assist
- Exit warning function
- Fingerprint scanner
- Fluorescent jacket for driver
- Hard disc navigation
- Hazard display via ambience lighting
- Lane keep assist
- MB Drive parking assist 360
- MBUX augmented reality for navigation
- MBUX navigation premium
- MBUX voice control activated by keywords "Hey Mercedes"
- Mercedes-Benz emergency call
- PAS
- Pre-Installation for MBUX entertainment plus
- Preinstallation for Digital vehicle key for smartphone
- Preinstallation for live traffic
- Rear belt status indication in the instrument display
- Remote Services Premium
- Route based speed adaptation
- Speed limit assist
- Traffic sign assist
- Wireless charging system for mobile devices in the front
- Wireless smartphone integration
Engine/Drivetrain/Suspension
- 76 litre fuel tank
- 9G TRONIC 9 speed automatic transmission
- AIRMATIC with intelligent damper control and digital extras
- Rear-axle steering With 4.5 degree steering angle adjustment
Entertainment
- DAB Digital radio
- MBUX extended functions
- Standard sound system with 10 speakers
Exterior Features
- Adaptive brake lights
- AMG line exterior - Illuminated surround grille, large air inlets with fins in chrome, front and rear apron
- Auto dimming interior mirror
- Automatic headlights
- Digital light with adaptive high beam assist plus
- Front and rear electric windows
- Heat and noise insulating acoustic glass
- LED daytime running lights
- LED Headlights
- LED third brake light
- Panoramic sliding sunroof
- Privacy glass
- Rear boot
- Rear side wing doors
- Side sill panels with chrome insert
- Surround lighting with projection of brand logo
- Visible tailpipe trim elements in chrome
Interior Features
- 2 luggage nets in the boot
- 3 seat bench in 2nd row
- 4 way electrically adjustable lumbar support for driver and front passenger
- Ambient lighting plus with directly and indirectly illuminated light lines, 64 colours and 10 colour schemes
- AMG brushed stainless steel sports pedals with rubber studs
- AMG velour floor mats
- Automatic child seat recognition sensor
- Centre console with wood trim and illuminated double cup holder
- Easy entry system for driver
- Flat bottomed multifunction sports steering wheel in nappa leather
- Folding rear seat backrests
- Front centre armrest with stowage compartment
- Heated front seats
- Height and reach electrically adjustable steering column
- Luxury front head restraints
- Macchiato beige roof lining
- Nappa leather upholstery
- Pre-safe plus with impulse side
- Rear head restraints
- Single front passenger seat
- Thermotronic 2 zone automatic climate control
Packs
- Load compartment pack - S Class
- Memory pack - S Class
- Mirror pack - S Class
- Super screen pack - S Class
Passive Safety
- Accident recovery and breakdown management
- Adaptive brake system with HOLD function and brake drying in the wet
- Airbags - driver and front passenger, with extended adaptivity for front passenger airbag
- Anti lock braking system (ABS) with brake assist
- Automatic front passenger airbag deactivation
- Braking system with larger brrake discs
- Central airbag
- Child locks on rear doors
- Congestion emergency braking function
- Driver knee airbag
- Electric parking brake
- Electronic stability programme (ESP) with curve dynamic assist and cross wind assist
- Evasive steering assist
- First aid kit
- Front side airbags
- ISOFIX child seat attachment points with top tether in rear
- Pedestrian protection
- Three 3 point rear seatbelts
- Tyre pressure monitoring system
- Window airbags
Security
- Anti theft alarm and immobiliser
- Dashcam
- Guard 360 degree vehicle protection plus - Emergency key deactivation, stolen vehicle help and collision detection with camera images
- KEYLESS-GO with flush fitting door handles and digital extra
- Locking wheel nuts
- Remote central locking
- Remote door locking and unlocking
Wheels
- Rim lock set
- TIREFIT with tyre inflation compressor
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 168 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 169 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 168 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 2989 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 9 SPEED |
| Transmission | SEMI-AUTO |
General
| AdBlue | Yes |
| Generation Mark | 7 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 5.4 |
| Engine Power - BHP | 313 |
| Engine Torque - NM | 650 |
| Top Speed | 155 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 255/40 R20 |
| Tyre Size Rear | 255/40 R20 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | AMG CROSS SPOKE |
| Wheel Type | 20" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1503 mm |
| Length | 5313 mm |
| Wheelbase | 3216 mm |
| Width | 1921 mm |
| Width (including mirrors) | 2123 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 76 |
| Gross Vehicle Weight | 2910 kg |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 510 l |
| Max. Loading Weight | 604 kg |
| Max. Roof Load | 100 |
| Minimum Kerbweight | 2306 kg |
| No. of Seats | 5 |


