Mercedes-Benz GLC AMG Estate 53 4Matic+ AMG Premium 5dr 9G-Tronic
“Just like its smaller sibling, the C-Class, the Mercedes GLC excels in almost every area and is a superb choice for company car buyers”
Go toAll Models
| Doors | 5 |
| Drive Train | 9 SPEED |
| Fuel Delivery | TURBO INJECTION |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Fuel Delivery | TURBO INJECTION |
| CC | 2999 |
| Trim | AMG Premium |
| Price | £78,060 |
Emissions - ICE
| CO | 0.126 |
| HC | 0.011 |
| NOx | 0.013 |
| Particles | 0.0005 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 220 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 221 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 220 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 2999 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 83 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 92.4 |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Gears | 9 SPEED |
| Number of Valves | 24 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 29.4 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 29.1 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 29.4 |
| WLTP - MPG - Extra High | 30.7 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEH | 30.4 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEL | 30.7 |
| WLTP - MPG - High | 34.5 |
| WLTP - MPG - High - TEH | 34.5 |
| WLTP - MPG - High - TEL | 34.5 |
| WLTP - MPG - Low | 19.9 |
| WLTP - MPG - Low - TEH | 19.6 |
| WLTP - MPG - Low - TEL | 19.9 |
| WLTP - MPG - Medium | 30.1 |
| WLTP - MPG - Medium - TEH | 29.7 |
| WLTP - MPG - Medium - TEL | 30.1 |
General
| Generation Mark | 2 |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 30 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 4.2 |
| Engine Power - BHP | 449 |
| Engine Power - RPM | 5800 |
| Engine Torque - NM | 600 |
| Engine Torque - RPM | 2200 |
| Top Speed | 155 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 265/40 R21 |
| Tyre Size Rear | 295/35 R21 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | AMG Y SPOKE |
| Wheel Type | 21" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height (including roof rails) | 1635 mm |
| Length | 4749 mm |
| Wheelbase | 2888 mm |
| Width | 1920 mm |
| Width (including mirrors) | 2076 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 62 |
| Gross Vehicle Weight | 2640 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1680 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 620 l |
| Max. Loading Weight | 503 kg |
| Max. Roof Load | 75 |
| Max. Towing Weight - Braked | 2400 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 2137 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 12.9 m |
